5.31. Czy warto kontrolować emocje?


Jeżeli starasz się całkowicie kontrolować swoje emocje - pozytywne i negatywne, zapewne znajdujesz się pod wpływem nauk o nirwanie. Niektóre cywilizacje wpadły w podobną pułapkę. Utraciły poczucie humoru i pogodę ducha, a teraz próbują odzyskać je podpatrując niżej rozwinięte cywilizacje.

Powagę należy zachowywać, gdy wymaga jej sytuacja, ale na co dzień śmiech i radość są bardzo wartościowe. Okazywanie emocji jest ważne, bo pozwala rozładować wewnętrzne napięcia a przy okazji sam śmiech wzmacnia układ odpornościowy.

Zamiast kontrolować emocje, lepiej wykorzystać je do czegoś konstruktywnego. Agresję można wykorzystać do poprawy kondycji fizycznej i nawiązania nowych kontaktów z innymi osobami za pomocą sportu.

Nadmiar radości, który na dłuższą metę może być uciążliwy dla otoczenia, można wykorzystać do pisania humorystycznych opowiadań i dowcipów. Gdy talentu brak, zajmij się psychoterapią osób znajdujących się w depresji. W ten sposób pomożesz poprawić humor innym.

Pracujcie nad zaprzęgnięciem emocji do wartościowych działań. Wiele ras zazdrości Ziemianom zdolności do wyrażania i odczuwania uczuć.