2.23. Prostytucja


Na Saleinji nie ma prostytucji, choć kiedyś była. Z powodu wielogamii rzadko korzystano z prostytutek obu płci. Głównie podczas długotrwałych pobytów z dala od domu. Od czasu likwidacji waluty i rozliczeń ekonomicznych pozwalających na korzystanie ze wspólnego dobra, prostytucja na Saleinji znikła. Teraz, gdy obywatel zbyt długo przebywa poza domem, może wykorzystać do rozładowania popędu seksualnego kabiny sztucznych światów lub zrobić to z kolegą lub koleżanką z pracy. Nikt z tego powodu nie robi hałasu a reszta rodziny jest wyrozumiała. Nie stanowi to dla nas tabu ani powodu do wstydu. Żyjemy i dajemy żyć innym. Tolerujemy słabości innych bo wiemy, że my też nie jesteśmy idealni.

Na Ziemi jest inaczej. Osoby niedoskonałe, które niejedną krzywdę mają na swoim sumieniu, pouczają inne jak żyć. Oglądają po kątach pornografię, a publicznie najgłośniej krzyczą o jej delegalizacji. Korzystają z usług prostytutek, a zaraz potem chcą karać je więzieniem za świadczenie usług seksualnych.

My, Saleinjiczycy, mamy inne podejście do życia. Jeżeli coś lubimy, to nie zakazujemy innym lubienia tego samego. Gdy ktoś lubi coś innego niż my, nie zabraniamy mu tego robić lub posiadać. Byłoby to nieetyczne, gdyż naraziłoby innych na wysłuchiwanie kłamstw, problemy psychiczne, poczucie niższości, prześladowania, itp. Cenimy prawdę o świecie. Możemy zmieniać się, ale w zgodzie z naszym wewnętrznym sumieniem a nie pod presją innych. Gdybyśmy stosowali się do woli innych w kwestii naszych spraw prywatnych, bylibyśmy nieszczęśliwi. Nie wolno nam zmuszać innych do czynienia rzeczy sprzecznych z ich wolą (za wyjątkiem sprawiedliwych kar).

Prostytucja pomagała na Saleinji przeżyć jednostkom okresy klęsk gospodarczych. Skoro jednostka nie potrafiła inaczej uzyskać środków do przetrwania, nie można było zakazać jej dysponowania własnym ciałem.

Prostytucja to praca jak każda inna, a ponadto pozwala rozładować popęd seksualny osób samotnych i sfrustrowanych bez uciekania się do gwałtu. Tabu związane ze swobodą seksualną i zawodem prostytuckim - powiązane z religijnym i moralnym napiętnowaniem - doprowadziło do tak niekorzystnych zjawisk, jak np. gwałty, morderstwa na tle seksualnym, choroby psychiczne i nasilenie agresji wewnątrzgatunkowej. Nie bez powodu najokrutniejszych zbrodni na tle seksualnym dokonują żołnierze, którzy przez długi okres czasu pozbawieni są seksu z żonami lub prostytutkami.