2.6. Budownictwo i wypoczynek na Saleinji


Na Saleinji nie budujemy tak wysokich budowli jak Ziemianie czy inne rasy. Nasze budynki mieszkalne mają zazwyczaj dwa, trzy piętra, parter i poziomy piwniczne. Wolimy budować na szerokość niż wysokość. Budynki powstają w różnych stylach architektonicznych, w zależności od potrzeb lokatorów i upodobań. Opiszę więc mój dom, za którym tęsknię.

Na każdym piętrze znajdują się toalety.

Na parterze znajdują się kuchnia, pokoje do przyjmowania gości i organizowania uroczystości. Taka nasza bawialnia.

Na pierwszym piętrze posiadamy pokoje gościnne i ambulatorium. Oprócz tego znajdują się tam kolekcje zbiorów domowników, muzeum rodzinne, etc.

Drugie piętro posiada szklanopodobny, kopulasty dach. To nasza sypialnia i zarazem ogródek. Przy ścianach hodujemy rośliny, ozdobne drzewka i krzewy. W samym środku znajduje się coś w rodzaju ogniska lub kominka, wokół którego rozlokowane są łóżka. Jest jedno wielkie, oraz kilka pobocznych dla osób lekko chorych i nie lubiących sypiać w grupie.

Dach nie jest wytworzony ze szkła, lecz z tworzywa, które w zależności od pogody przepuszcza większą lub mniejszą dawkę światła Estry. W dzień wytwarza miły chłód i cień, w nocy pozwala oglądać niebo, chmury i gwiazdy.

Dwa piętra piwniczne wyposażone są w generatory sztucznych światów. Średnio jedna sala przypada na dwie osoby a na każdym piętrze mamy pięć sal (moja rodzina liczy sobie 22 osoby - 10 dorosłych i 12 dzieci, czworo z nich wyprowadziło się od rodziców i zamieszkało z nami, jedno odeszło do innej rodziny, a troje dorosłych czeka na zgodę na stworzenie potomka, w tym ja). Najniższe piętro piwniczne zawiera w sobie graciarnię oraz cały system działania domu. Generatory energetyczne, oczyszczalnia wody, reduktor odpadów, itp... Każdy dom jest samowystarczalny pod względem produkcji prądu i zaopatrzenia w wodę. Mój podpięty jest bezpośrednio do wód podziemnych, ale inne rodziny gromadzą deszczówkę, którą później uzdatniają i wzbogacają o ważne dla zdrowia mikorelementy. Tutaj znajduje się również pomieszczenie lokalizacji zawieszalni, które wykorzystujemy do przechowywania żywności. Możemy umieścić w stanie zawieszenia nawet gorące potrawy. Nawet po stu latach nie stracą ani jednego stopnia temperatury. Będą świeże i gotowe do konsumpcji.

Wokół domu znajduje się ogródek, w którym uprawiamy rośliny jadalne i drzewa owocowe. Sztuczne mięso sprowadzamy z zakładów produkcyjnych, ale gdyby zaszła potrzeba, możemy je wytwarzać w ambulatorium. Jednym słowem - jesteśmy samowystarczalni.

Jak każda znana nam cywilizacja posiadamy budynki przeznaczone dla całego społeczeństwa. Do grupy budowli społecznych zaliczają się stadiony, siedziby władz planetarnych, sądy (na duże rozprawy, które rzadko się odbywają, bo rozprawy lokalne są organizowane na wolnym powietrzu lub w zwykłych domach), ośrodki naukowe i badawcze, oraz produkcyjne, etc.

Nie posiadamy ośrodków turystycznych, jakie widuje się na Ziemi. Nie ma u nas kurortów czy pensjonatów. Wypoczywamy korzystając z naszych pojazdów latających wyposażonych w sypialnię, kuchnię i łazienkę. Gdy pragniemy przeżyć przygodę na łonie natury - korzystamy z namiotów. Nie mamy sztywno wyznaczonych wakacji, lecz coś w rodzajów urlopów. Nadgodziny czasu pracy wykorzystujemy w celach rekreacyjnych. Pracujemy średnio po 3 ziemskie godziny dziennie, ale praca którą wykonujemy często wciąga i sprawia, że nie odczuwamy upływu czasu. Generalnie wszyscy mają nadgodziny, które później wykorzystywane są w celach turystyczno-przygodowych.