5.8. Czarne dziury


Czarne dziury to miejsce w którym materia, energia i grawitacja uległy zagęszczeniu. Będą brać udział w śmierci i narodzinach wszechświata.

Gdy wszystkie gwiazdy w galaktykach wymrą, galaktyki zamienią się w wielkie czarne dziury, które po przebyciu całego wszechświata będą się do siebie zbliżać. Siła przyciągania przyśpieszy zjednoczenie.

Gdy wszystkie czarne dziury ulegną scaleniu w jeden obiekt, dojdzie do przekształcenia się czarnych dziur w wielką kulę światła i dojdzie do ponownego rozprzestrzenienia się materii, energii i grawitacji we wszechświecie. Wtedy życie zacznie się od nowa. Tak to pomyślał Wszechświatowy Ogrodnik.

Czarne dziury nie pełnią roli gwiezdnych przejść do innych wszechświatów ani nie "parują". Niektóre prymitywne cywilizacje, które nie potrafią podróżować w pozaprzestrzeni, wykorzystują siłę czarnych dziur do przyśpieszania lotu kosmicznego, nawet do prędkości bliskiej prędkości światła, ale jest to bardzo niebezpieczne i wymaga wielkich obliczeń i precyzji. Podróże w pozaprzestrzeni są bezpieczniejsze i szybsze.