2.35. Sztuka na Saleinji


Mamy na Saleinji kilka styli muzycznych - wszystkie oparte na instrumentach akustycznych. Używamy różnych instrumentów dętych, często sprowadzanych z innych planet, w tym z Ziemi.

Kochamy różnorakość dźwięków, łączenie szmerów przyrody z fletami, bębnami i instrumentami strunowymi. Jeden z naszych instrumentów przypomina perkusję - posiada coś w rodzaju różnej wielkości wiader/garnków/cylindrów wypełnionych w różnych stopniach płynami o różnych gęstościach. W płynach nurzane są pałeczki o różnych kształtach. Wytwarzają szmery o różnych tonach i barwach.

Czasami wykorzystujemy dźwięki naszego ciała i gardła (klaskanie, gwizdanie, mruczenie, itp., podobnie jak u ziemskich szancistów), ale bez używania słów.

Nie posiadamy muzyki elektronicznej i nie sprowadzamy z Ziemi elektrycznych gitar czy syntezatorów, ponieważ elektroniczne dźwięki drażnią nas. Wywołują dziwaczne, nienaturalne dla zdrowia wibracje, które wpływają na samopoczucie wywołując nieuzasadniony niepokój i poddenerwowanie.

Oprócz muzyki istnieją u nas inne formy sztuki, jak literatura, malarstwo i ilustracja, holografia i fotografia, holospektakle, rzeźbiarstwo, muzyka, sztuki użytkowe (barwienie ciał, architektura, projektowanie przemysłowe), generowanie artystycznych sztucznych światów, generowanie wizji z umysłu (artysta siłą woli robi w powietrzu spektakle), tworzenie gier intelektualnych, etc.