1

Temat: Wychowywanie dzieci

Dostałem prywatną wiadomość z pytaniem jak wychowywać dzieci.

Czy masz jakieś sugestie dotyczące tego jak dbać o zrównoważony rozwój dzieci? Jak być rodzicem, który mądrze je wychowa? To one będą budować świat.

Moja odpowiedź jest banalna:

Każde dziecko jest inne i inaczej należy do niego podchodzić. Dobry pomysł to edukacja domowa, żeby uczyło się swoim tempem, i żeby odciąć je od toksycznej szkoły tresującej i ogłupiającej ludzi. Dalej będzie uczyć się rzeczy ważnych i głupot, ale głupoty można zneutralizować nauką wyciągania samodzielnych wniosków i dodatkowymi przedmiotami, których nie ma w szkołach. Ważny jest kontakt z rówieśnikami (żeby nie było wyalienowane i nauczyło się kontaktów społecznych) i radość z nauki. Dobrze łączyć takie dzieci w grupy.

2 Ostatnio edytowany przez ka-nu (2020-07-15 13:32:14)

Odp: Wychowywanie dzieci

Był kiedyś artykuł w gazecie o człowieku który swoje dzieci wychował na morzu, pływając razem z nimi jachtem po różnych morzach i oceanach. Sam mężczyzna twierdził że dzieci uczą się w trakcie podróży w kajucie i wykształceniem dorównują swoim rówieśnikom ale są o wiele inteligentniejsze oraz bystrzejsze ponieważ nie są temperowane w szkole i sama trudy podróży wymusiły na nich pewien samodzielny rozwój. Pomimo tego dzieci rzekomo były szczęśliwe, miały przyjaciół na całym globie a gdy wieku bodajże kilkunastu lat trafiły do szkoły najbardziej nudziły się na lekcjach geografii bo wszystko to prawie już widziały na własne oczy.
Ich ojciec bardzo często zwracał uwagę na fakt że obecne szkoły głównie tresują dzieci i pozbawiają je chęci oraz radości z życia... Kiedy jego dzieciaki miały kilka lat, chyba 5 i 3 to wtedy właśnie podjął decyzję o podróżniczym stylu życia.

3

Odp: Wychowywanie dzieci

Wychowanie dzieci to rzeczywiście trudny temat, można tu napisać całą książkę. Ja mogę tylko podzielić się obserwacjami z zewnątrz, bo na szczęście nie muszę się zmagać z tym tematem obecnie smile

Przede wszystkim dzieci patrzą na rzeczywistość inaczej, o czym dorośli zbyt łatwo zapominają. Kazanie dzieciom się przestawić na ich tor myślenia jest niczym innym niż umysłowym terrorem. Wynika to jednak z powszechnego braku świadomości oraz dość niskiego poziomu na Ziemi - co z kolei pośrednio wynika z celowych działach rządzących, chcących zachować kontrolę nad ludzkością.
Z tego wynika owa tresura, o której piszecie.

4

Odp: Wychowywanie dzieci

Dorośli nie lubią słuchać rad. Zawsze wiedzą lepiej, a zwłaszcza odnośnie >swoich< dzieci. Myślę, że ludźmi rządzą prymitywne instynkty, które każą traktować im ich potomostwo jak własność, i odpowiednio "urabiać" je tak, by pasowały do ich wyobrażeń. Oczywiście wynika to z nieświadomych dążeń, niemniej to ludzie sami są odpowiedzialni za swój brak wolności osobistej - bo ta się przekłada na globalną sytuację.
Dlatego radzę w dobie wirusa nie oglądać się na innych i nie słuchać poglądów mas, a zachować własne poglądy, idee i dążenia. To, że większość nie jest zainteresowana wolnością ani większymi osiągnięciami, nie znaczy, że nikt nie może smile

5

Odp: Wychowywanie dzieci

Jeśli ktoś wychowuje dziecko przy pomocy emocji, gróźb i szantażu, to znaczy, że sam jest dzieckiem - ale nie rodzicem. wink

6

Odp: Wychowywanie dzieci

Antares napisał/a:

Jeśli ktoś wychowuje dziecko przy pomocy emocji, gróźb i szantażu, to znaczy, że sam jest dzieckiem - ale nie rodzicem. wink

dobrze że nie słoniem, albo wielbłądem. Fajnie się gada, jak się dzieci nie ma. Wbrew pozorom dzieci to nie aniołki tylko mali ludzie i mimo najlepszego wychowania potrafią np. puścić chałupę z dymem albo na widok twoich łez z bezsilności odpyskować w stylu "czego beczysz". Wychowanie jest formą manipulacji, a wolność bywa opatrznie rozumiana, co widać nawet na tym forum, w stosunku do osób posiadających inne zdanie.

7

Odp: Wychowywanie dzieci

Czy troska i mądrość w zastosowaniu są manipulacją?

smile

Cały wszechświat wpływa na każdego. Manipulacja różni się jednak od wpływu - że nie ma na celu wyciągnięcia (przede wszystkim) dla siebie korzyści.

Możesz zastąpić słowo "manipulacja" - "interakcją", a być może będziesz miał bardziej pozytywną perspektywę smile