1

Temat: Czemu mam problemy z ego?

Czy każdy odczuwa podobny problem z ego? Czy tylko ja tak mam? Czy są ludzie którzy nie mają tego problemu? Skąd się bierze ego? Czemu ego odcina nas od świata?

2 Ostatnio edytowany przez Antares14 (2017-10-11 14:25:45)

Odp: Czemu mam problemy z ego?

Myślę, że niepotrzebnie nabijasz sobie tym głowę. Nie podałeś przykładu dlaczego tak sądzisz?
Gdybyś miał problem z ego, pewno nawet byś tego nie zauważył ,uważając że wszystko jest w jak największym porządku. 
Nie ma sensu katować siebie takimi myślami, to nie przyniesie niczego dobrego, pokochaj człowieka w sobie. Pozdrawiam smile

3

Odp: Czemu mam problemy z ego?

Ego to ograniczona świadomość do pewnych aspektów siebie i rzeczywistości, głównie skupionych na sobie, i swoich rzekomych brakach, które muszą być zrekompensowane, by inne części świadomości - te odpowiedzialne np. za emocje - miały jakieś pozytywne, tymczasowe "pozytywne" poczucie siebie.

Problemy z ego są oczywiście problemami ograniczonego (zawężonego) postrzegania. Rozwiązaniem jest poszerzenie perspektywy, oglądanie "siebie" z zewnątrz, brak osądzania, szukanie nowych kryteriów oceny rzeczywistości itd.

Najgorsze, co można zrobić z ego, to z nim walczyć. To tak, jakby zabijać siebie - albo zabijać dziecko dlatego, że nie ma jeszcze szerokiej perspektywy.

Dziecka się oczywiście nie zabija ani nie ocenia, ale podchodzi do niego obiektywnie, z cierpliwością i z pozytywnym nastawieniem. Dostrzega się jego dobre, strony, a nie złe. wink

Ta cała dzisiejsza krucjata przeciw ego jest w rzeczywistości wojną przeciw człowiekowi i tym, kim jest. tongue

4

Odp: Czemu mam problemy z ego?

Ja też mam ego. Jak myślisz, po co się odzywam? Bo lubię jak mnie inni czytają, i wiedzą że jestem. big_smile (to jeden z wielu powodów) Po prostu zaakceptuj to. Oczywiście, można co nieco poprawić, zmniejszyć wpływ mocy E-G-O (napisałem tak, żeby było śmieszniej smile ) , ale tak naprawdę to część nas.  Tak czy inaczej, sam fakt że się zastanawiasz nad tym, nie świadczy o ogromnym E-G-O. smile

5

Odp: Czemu mam problemy z ego?

Różnica między akceptacją ego a egoizmem jest taka, że ci pierwsi nie walczą - tylko rozszerzają świadomość, podczas gdy ci drudzy folgują sobie nieświadomej drodze do samo-ograniczenia i rozczarowań wink