1 Ostatnio edytowany przez Cyg (2010-11-01 00:05:55)

Temat: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

Witajcie  smile

   Mam do Was kilka pytań. Może ktoś z Was orientuje się jak to jest z pewnymi aspektami działania układu nerwowego człowieka- przewodnictwa impulsów nerwowych. Na temat odruchowego łapania upadających przedmiotów nie mogę jakoś nic znaleźć a sprawa mnie interesuje. Od jakiś 2-3 lat posiadam "znikąd" tę umiejętność  i uwierzcie, że najpierw precyzyjnie łapię to co upada i wyślizguje się a dokładność tego zadziwia mnie a później zdaję sobie sprawę z tego co zaszło. Jest to tak błyskawiczna reakcja niemal jak odruch cofania ręki na skutek działania temperatury (ale posiadam tę umiejętność od jakiegoś czasu). Czy takie reakcje są możliwe (refleks porównywalny do odruchów bezwarunkowych). Czy może jest to kwestia odpowiedniego zaprogramowania mózgu?

Pozdrawiam i pytam: czy ktoś z Was ma podobnie?

2

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

Nic o tym nie wiem, ale wiem kto może wiedzieć. Zapytam się i dam odpowiedź.

3

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

Witajcie ponownie  smile

Kowalski, dziękuję za zainteresowanie. Liczę na to, że zasięgniesz informacji i pomożesz mi dotrzeć do źródeł tych jakże ciekawych mechanizmów smile

Danielu, jeśli zauważyłeś w jakim dziale założyłem ten temat i łatwo można wywnioskować, że rozpatruję umiejętność pod kątem nauki  wink 

Widzisz ja nigdy nie ćwiczyłem celowo tej umiejętności i jak napisałem pojawiła się nagle. Interesują mnie mechanizmy odruchu ponieważ nie jest to odruch bezwarunkowy a w moim przypadku (piszę o sobie tylko dlatego, że obserwuję siebie i o sobie wiem więcej niż o innych w podobnej sytuacji) nie ma on nic wspólnego ze wzrokiem i kątem widzenia.... Robię to bezwiednie i po chwili dopiero uzmysławiam sobie co zaszło. Widzisz mi nigdy nie brakuje ani mm i łapię wszystko perfekcyjnie. Nie chwalę się ale intryguje mnie to zjawisko tym bardziej, że umiejętność jest nabyta bądź "aktywowana". Chcę uzyskać odpowiedź na pytanie: Co jest aktywatorem umiejętności i jakim cudem ten odruch "działa" tak "bezwiednie" jak bezwarunkowy.

Z ciekawością i zdziwieniem naukowca  wink 

Pozdrawiam serdecznie

4

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

Tez u siebie zauwazylem od paru ladnych lat taka umiejetnosc. Cos jak super-szybki refleks. Na tyle, ile obserwowalem pare razy jak to dziala, stwierdzilem, ze wszystko tak naprawde glownie dzieje sie w umysle. Nie wiem, czy jakakolwiek role odgrywa tu intuicja, bo przede wszystkim polega to na szybkiej rejestracji obrazu przez zmysly fizyczne (wzrok, czasem sluch), blyksawicznym przetworzeniu tych danych, podjeciu decyzji (ktora w raz z "praktyka" przebiega w coraz bardziej automatyczny sposob - choc mam poczucie, ze ciagle moge o tym decydowac, bo rejestruje bardzo szybko co sie czieje w umysle i moge czesto przerwac takie "automatyczne" odruchy), no i reakcji.

Moim zdaniem tu moze chodzic o proces rozwoju swiadomosci oraz ozywczy wplyw promieniowania slonecznego (ktore wzrasta coraz bardziej). Przypadkiem zdazylo sie pare razy, ze ta umiejetnosc ujawnila sie w towarzystwie wiekszej grupy osob (np komus mialo cos wypasc, a moja reka byla juz w miejscu, w ktorym spadal przedmiot i ladowal w mojej dloni) i zwykle reakcja byla podobna: zaskoczenie i komentarze typu "co za refleks".

Za rola intuicji moze tu przemawiac fakt podswiadomego wyczucia i "przygotowania" na taka sytuacje (ze cos zaraz sie zdarzy). Po za tym byc moze wplyw na to maja pewne rzeczy, ktore cwicze - moze nie intensywnie, ale zawsze - tzn chinskie sztuki walki, tai chi w ostatnim czasie mniej. Kung fu potrafi naprawde rozwinac wiele zdolnosci, z ktorych ludzie normalnie nie zdaja sobie sprawy.

5

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

To nie jest kwestia zaprogramowanych odruchów. To jest nabyta umiejętność. Albo niedawno zrobiłeś prawo jazdy albo grasz od jakiegoś czasu w strzelanki lub inne tego typu gry wyrabiające koordynację ręka oko. Nie analizujesz drobiazgowo zdarzenia tylko widzisz i reagujesz.

6 Ostatnio edytowany przez Cyg (2010-11-01 23:17:30)

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

No właśnie nemo gdyby to było takie proste... Nie gram. Nie mam też prawa jazdy...   Wiem (logicznie rzecz rozpatrując), że powinna to być umiejętność nabyta ale nic w moim trybie życia się nie zmieniło. Nie trenuję też żadnej sztuki walki. Dlatego tak mnie to intryguje. Rozpatrywałem już cały szereg możliwości zanim zdecydowałem się poprosić Was o pomoc. Tak masz rację nie analizuję (w pełni świadomie) zdarzenia - jednak nie wiem jak to sie dzieje i przede wszystkim: dlaczego. Reaguję jednak tak szybko jak w odruchu bezwarunkowym.

Antares to ciekawe co piszesz. Milo mi, że nie jestem sam  wink

7

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

W Takim razie po prostu twój mózg odpowiednio się rozwinął aby móc postrzegać w ten sposób otaczający cię świat

8

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

Być może ale..  mam nadzieję, że pomożecie mi zrozumieć jak to się dzieje i dlaczego  smile albo też odkryć inne przyczyny takich reakcji.

Zastanawiam się, czy czy Słońce może mieć tak daleko idący wpływ na organizmy. Choć w tej chwili zgaduję czy ma toś wspólnego z aktywnością Słońca. Jeśli tak to każdego z Was czekają przemiany (bądź też już nastąpiły). Niedawno usłyszałem od kogoś aby zainteresować się tym co się dzieje obecnie ze Słońcem ponieważ to jest przyczyną ogromnych zmian z narażonymi na działanie tej gwiazdy organizmów. Ile w tym faktu i prawdy-nie wiem.

Pozdrawiam

9

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

Rozwój dotyka tylko tych, którzy chą się rozwijać ;-)

10

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

To ja tez sie rozwine troche:). Pogoda  na Ziemi jest bezposrednio zalezna od wybuchow na sloncu. Sa juz nawet ludzie, ktorzy intensywnie studiuja ta metode nie wspominajac o goscu , ktory przepowiadal huragany i trzesienia na jej podstawie .  Juz gdzies wspominalem ze  jest symbol ,ktory przyciaga uwage slonca ,ze tak sie wyraze. Nie wiem czy kojazycie jak wyglada tybetanski symbol slonca i szczescia? Na poczatku tez trudno bylo mi sie przekonac przez gleboko osadzone blokady,.. ze hitler i nazisci ale po kilku doswiadczeniach ,w ktore trudno jest uwierzyc a dzieja sie na prawde zostalem milosnikiem swastyki. walic hitlera i nazistow- sfastyka byla dlugo dlugo przed nimi!
No i na koniec reflex- ja myslalem ze mam tak bo za dzieciaka( stosunkowo niedawno smile ) bawilem sie jojo i mi tak zostalo ale jak zlapalem spadajacy dzbanek z woda z parapety tak, ze nie uronilem ani kropli to sie sam zdziwilem- ale podobnie jak nemo uwazam ze nie koniecznie ma to zwiazek ze sloncem. pozdry

11

Odp: Refleks jako "odruch bezwarunkowy"

Daniel napisał/a:

Witam też nic o tym nie wiem ale mam taką samą zdolność od jakiegoś czasu i zdążyłem się do niej przyzwyczaić i uznać ją za normalną...myślę że to dość powszechna zdolność którą do której niema co na siłę dodawać jakiś nadprzyrodzonych korzeni... na swoim przykładzie wiem że duże znaczenie miał trening tego odruchu (tzn. prędkości chwytania)  niekiedy brakowało mi odrobiny żeby coś złapać. i duże znaczenie ma kąt widzenia i ostrość widzenia tak myślę...pozdrawiam

pretkosc chwytania-  tzn. jest nas tu kilk osob z dobra pedkoscia chwytania- moze mamy podobne misje zyciowe albo jestesmy czescia jakiwgos grubszego planu ..hm..