1

Temat: Oddychanie

Hejal pisał o tym, że jego współplemieńcy mają tylko jedną dziurkę w nosie, zaś dwie dziurki w nosie, charakterystyczne dla Ziemian, nazwał ciekawym wynalazkiem.

Chciałbym zwrócić uwagę, że ilość dziurek w nosie to nie przypadek i "ciekawy wynalazek" do tego, by w razie zapchania jednej móc oddychać drugą. Takie nieuważne potraktowanie sprawy może doprowadzić do błędnych wniosków.

Oddychanie jedną dziurką nie jest korzystne dla zdrowia: obie mają swoje znaczenie, a zmniejszenie udziału jednej (chociażby przez spanie na boku zamiast na plecach) zmienia wiele w organizmie - od cyrkulacji i składu krwi, po zaburzenia układu nerwowego i pokarmowego, a stąd wolna droga do praktycznie każdego możliwego zaburzenia.

2

Odp: Oddychanie

Dwie dziurki w nosie są po to co i dwoje uszu czy oczu. Dzięki temu możemy zlokalizować zapach w przestrzeni. To taki sam mechanizm jak w przypadku uszu czy oczy. Można używać jednego organu lecz wtedy nie potrafimy zlokalizować źródła dochodzących bodźców. Wystarczy zasłonić ucho i już mamy problem z tym z jakiej strony dochodzi do nas dźwięk. W przypadku oczy tracimy poczucie głębi i nie jesteśmy w stanie dokładnie określić odległości czy prędkości.